PENDİK MİNİBÜS-KAMYON-KAMYONET-OTOBÜS-OTOMOBİL
ŞOFÖRLER ESNAF ODASI

Halen İstanbul ilinde 17.393 ticari taksi çalışmaktadır. Bu sayı ile en fazla  ticari taksinin çalıştığı dünya metropollerin ilk başında gelmektedir. 

İstanbul’daki taksici esnafı son olarak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezinin 17.11.2011 tarih ve 2011/8-7 sayılı karar gereğince taksimetrelerine zam almışlardır.

 

2010/8-9 Sayılı UKOME Kararı Gereğince  Eski Ücret Tarifesi

2011/8-7 Sayılı UKOME Kararı Gereğince  Yeni Ücret Tarifesi
Açılış Ücreti 2,50 TL 2,70 TL
Km Başına Ücret 1,60 TL 1,73 TL
Bekleme Ücreti 0,25 TL 0,27 TL
     

 

1. Yukarıda tabloda belirtilen tarife 24 saat uygulanacaktır.

2. Bekleme ücreti 0,27 TL olup, ücretlendirme her bir dakikalık periyotlarla uygulanacak ve ilk beş dakikalık bekleme diliminde ücret alınmamasına, beş dakikadan sonra bir dakikalık bekleme periyodu ile ücretlendirilmesine,
3. Yeni ilçe ve beldelerde (şile,Silivri,Çatalca) çalışan (C) ve (M) seri plkalaı taksiler için kendi hudutları dışına çıkılması durumunda kendi sınırları dışında kalan mesafe için km ücreti %50 zamlı uygulanacaktır.

4. Köprü geçiş ücreti ve ücretli otoyol geçiş bedellerinin tamamı müşteriden alınmasına,
5. B.Çekmece, Şile, Silivri, Çatalca, Esenyurt, Beylikdüzü, Sultanbeyli ilçelerinde çalışan (C) ve (M) seri plakalı taksiler diğer ilçelere yolcu götürebilmesine, fakat yolcu almamasına,
6. (T) seri plakalı ticari taksiler yeni B.Çekmece, Şile, Silivri, Çatalca, Esenyurt, Beylikdüzü, Sultanbeyli ilçelerine yolcu götürebilmesine, fakat yolcu almamasına. 

 

 

Soru Cevap Kaza Tesbit Tutanağı İ.B.B. Yönergeler Trafik ve Yol Durumu Şikayet ve Önerileriniz